Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı)

2011-08-24 00:44:00

Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 1 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 2 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 3 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 4 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 5 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 6 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 7 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 8 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 9 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 10 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 11 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 12 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 13 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 14 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 15 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 16 Kare Kasnakta Lif Yapımı (anlatımlı) - 17

ÇİVİLİ KASNAKTA LİF YAPIMI
  Lif altıgen tezgahta eşit aralıklarla çakılı çivilere sarılarak yapılıyor. bildiğim 5-6 farklı örnek var ben sizlere papatya örneğini anlatmak istiyorum. iki farklı renkte ip kullanılıyor. kendimize yakın alan kenarın 4. çivisinden dolama işlemine başlıyoruz. dolama :iki çivi arasında bir gidip gelme işlemine diyoruz.4. çividen başlayarak 3 dolama yaptıktan sonra bir alt sırayı atlayarak 6. çividen dolamaya devam ediyoruz. altdan 4. çivi dahil dolama işlemi bittikten sonra tezgah altıgen olduğundan bu işlemi 3 yönde de yapıyoruz. ip ne çok gergin ne de çok gevsek olmalıdır.hafif gergin olursa tezgahtan çıktığında puf puf olur. ikinci renk ipe geçiyoruz. bu kez yine başladığımız yönden 3. çividen başlıyoruz dolama işlemine ve boş kalan sıraları ikinci renk ile dolduruyoruz. yine ikinci renk ile dolama işlemi de 3 yönde olacak. daha sonra (balıkçı mekiği diyoruz biz) mekiğe ip sarıyoruz ve her bir çakışan noktayı düğümlüyoruz. ortada işlemi bitiriyoruz. ben bu şekilde iki tane hazırlıyorum ve biribirine 5 köşeden dikiyorum. eldiven şeklinde bir lif oluyor. ayrıntılı anlatmaya çalıştım diğer örnekleri ve anlaşılmayan kısımları isterseniz tekrar açıklamaya hazırım.

Altıgen kasnağın TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Altıgen kasnağın her köşesine bir çivi rast gelmeli ve bir köşeden diğer köşeye kadarki çivi sayısı 13 adet. Ayrıca çivilerin arası eşit ve 1cm olmalı. Simetri çok düzgün olmalı ki lif de düzgün çıksın. benim kasnağımı marangozluk yapan babamın arkadaşı yapmıştı. ayrıca arkadaşlar bir uyarı : çiviler ince, topuzu az olan cam civisi olursa lif bittiğinde kasnaktan çıkarmak bir eziyete dönüşmeyecektir:)
ben bu lifleri çok zevkle yapıyorum. ayrıca daha önceki mailimde de bahsettiğim gibi farklı dolamalarla farklı modellerde çıkarabilirsiniz.
yapmak isteyenlere kolay gelsin

yazının kaynağı:munevcedenörnekler bu adrese gittiğinizde altıgen tehgahta lif yapım aşamalarını görebirisiniz...

444
0
0
Yorum Yaz